четвртак, 5. септембар 2013.

3.     Rešenje problema
Rešenja problema divljih deponija uz reke mogu biti na različite načine sprovedena, ali se nikada ne može garantovati da do istog ponovo neće doći, zbog građana koji ne poštuju propise. Najbolje je da svaki grad ima postrojenja za prečišćavanje vode kao sto su mehaničko, biološko i hemijsko ili kombinaciom nekih od ovih postupaka u zavisnosti od mogućnosti i željenog kvaliteta prerađene vode.


3.1.1. Mehaničko prečišćavanje vode
Mehaničkim postpupcima prečišćavanja se zasniva prvenstveno na čišćenju fizičkih nečistoća i delovanju fizičkih sila. Ove metode prečišćavanja sastoje se u uklanjanju mikro i makro čestica iz vode, organskog i neorganskog porekla. U tu svrhu služe rešetke , sita, taloženje, flotacija, filtriranje, hvatači masti i bazeni za izjednačavanje protoka i sastva otpadne vode. U sklopu ovog postrojenja koriste se i uređaji za aeraciju otpadne vode, kojom se posže bolje izdvajanje inertnih čestica, flotacija masti i ulja, unos određene količine kiseonika u vodu kao i desorcija nekih gasova iz vode.
Ovi postupci su osnova predhodne obrade i procesa primarnog prečišćavanja, kao i nekih faza sekundarnog i tercijalnog prečišćavanja otpadnih voda.


3.1.2. Biološko prečišćavanje
Biološki procesi prečišćavanja zasnivaju se na aktivnosti kompleksne mikroflore, koje u toku svog životnog ciklusa usvaja organski i deo neorganskih materija koje čine zagađenje otpadnih voda, koristeći ih za održavanje životnih aktivnosti za stvaranje novih ćelija. Nakon završnog prečišćavanja obavi se, na pogodan način separacija mikroflore i prečišćenje otpadne vode u kojoj zaostaje mala količina organske materije koje je nerazgradiva. Biološkim prečišćavanjem je moguće iz otpadne vode ukloniti najveći deo organskog zagađenja, ali nije moguće potpuno prečistiti. Ovo prečišćavanje se prvenstveno koristi za uklanjanje organskog nečistoća vode. U sistemu prečišćavanja otpadnih voda biološka obrada odvija se kao sekundarno prečišćavanje, a posle mehaničkog, odnosno primarnog prečišćavanja.



3.1.3. Hemijsko prečišćavanje
Hemijskim procesima prečišćavanje nazivamo procese u kojima se prečišćavanje obavlja pomoću određenih hemijskih reakcija ili određenih fizicko-hemijskih fenomena.   Po pravilu to su adetivni procesi:unose se hemikalije u vodu da bi se uklonila zagađenja. To dovodi do povećanja kocentracije rastvorenih materijala u vodi,što je nepovoljno ukoliko se tako prečišćene otpadne vode ponovo koriste.Sem toga hemijski procesi prečišćavanja su obično skupi. Međutim treba istaći da hemijski procesi za uklanjanje pojedinih zagađenja otpadne vode (vrlo čest slučaj sa industriskim otpadnim vodama) obično nemaju alternativu.




3.2. Prevencija problema

Jedno od rešenja za ovaj veliki problem u gradu je oformljavanje dve vrste inspekcija. Prva vrsta inspekcije bi imala ulogu u kontroli same fabrike tj. u redovnim nenajavljenim inspekcijama na nedeljnom ili mesečnom nivou bi kontrolisala rad fabrike i poštovanje propisa za odlaganje i bacanje toksičnog otpada. Ovo kontrolno telo bi takođe i kontrolisalo korišćenje filtera i postrojenja za preradu tečnog otpada.
Druga vrsta inspekcije koja bi takođe bila lokalne samouprave bi imala ulogu kontrolisanja vode tj. kvaliteta vode u samoj reci. Ispitivanja ove inspekcije bi mogli obavljati u posebnoj labaratoriji koja bi se napravila, ili bi se raspisao tender za privatne labaratorije i potpisali ugovor na određeno vreme sa što povoljnijom cenom troškova. Ova vrste kontrole je veoma važna zbog same prevencije daljeg uništavanja flore i faune u reci. Oba kontrolna tela bi koordinirala međusobno zbog kvalitetnije saradnje i bolje kontrole ovih fabrika. Cena formiranja je relativno niska iz razloga jer bi to bila lokalna inspekcija i nebi bilo potrebe za prevelikim putnim troškovima, radna snaga bi bila takodje relativno mala jer za ovakvu vrstu inspekcije nije potrebno zapošljavanje prevelikog broja ljudi.
Da bi posticali poštovanje ovih propisa predlaže se nakon izučavanja izveštaja ovih kontrolnih tela da izborom za najčistiju fabriku dobiju poreske olaksice ili odgovarajuće nagrade za odlično poštovanje ovih propisa.
Cena formiranja i održavanja ovih kontrolnih tela je znatno niža u odnosu na cenu samog čišćenja čitavog rečnog toka i utvrđivanja krivaca. Ako uzmemo sve u obzir mnogo je bolje i jeftinije da se sprečavaju ovakve katastrofe nego da uništavamo zemlju do tačke bez povratka, jer samo zagađenje zemlje utiče i na naše zdravlje a i na zdravlje flore i faune u našoj okolini.
Sa obrzirom da imamo veliki kapacitet istrazivanja predlažemo da se odvoji i odredjeni nivo sredstava za izučavanje kvalitetnijih filtera i isplativijih pogona za preradu otpadne materije.

Нема коментара:

Постави коментар