четвртак, 5. септембар 2013.

2. Razrada problema 

Divlje deponije su nelegalna odlagališta otpada koja zauzimaju mali prostor. Mogu se formirati neposredno uz put, u blizini naseljenog mesta, uz korito reke. Osim što imaju vizuelno loš efekat, one ugrožavaju zdravlje ljudi i potencijalni su zagađivači vode, vazduha i zemljišta.
 U materije koje u najvećoj meri zagađuju vazduh,a emituju se sa deponija spadaju: azotni i sumporni oksidi, PAU2, dioksini, furani, prašina i teški metali.
Pored toga emituju se i neprijatni mirisi, koji imaju značajan uticaj na kvalitet života u okolini deponija.
Na obalama Južne, Zapadne i Velike Morave nalazi se više od 1000 divljih deponija.Prema proceni nadležnih ispekcija svako selo u Pomoravlju ima bar jednu divlju deponiju.


Nedaleko od Zapadne Morave





Industrijske vode predstavljaju veliki  problem nasim rekama.Nedovoljan I cesto neadekvatan tretman otpadnih voda dovodi do zagadjenja nasih reka i jezera. Industrijske otpadne vode mnogih industrijskih grana sadrže specifične primese, od koje mnoge imaju visok stepen toksičnosti.
Veliki problem sa industrijskim vodama ima opstina Trstenik, najvise zbog fabrike Prva petoletka kao I opstina Kraljevo sa svojom prehrambenom, industrujom za preradu drveta i metalopreradjivačka industrija.
Fabrike u okviru „Prve petoletke“otpadne vode ispuštaju u rečni  sistem            bez prethodnog tretmana osim TMO-a, koji na ispustima imaju jonoizmenjivače,jer se ova fabrika bavi pretežno zaštitom čelika.
Rezultati hemiskih analiza je pokazala da su otpadne vode sadrze velike kolicine sulfata i cinka.
Najveće zagađivače u opstini Kraljevo su:
„Magnomhrom” doo, „FVK Kraljevo” „Kotlenik promet” doo….’

Sanitarna otpadna voda predstavlja vodovodsku vodu ili prirodnu vodu koja je upotrebljena za kuvanje, pranje ili sanitarne potrebe unutar domaćinstva.
Pored mineralnih I organskih materija koje su vec bile prisutne u vodi čijom je upotrebom ova otpadna voda i  nastala  ona jos sadrži i značajne količine papira, sapuna, otpadaka od hrane kao i velikog broja drugih otpadnjih materija .Najveći deo zagadjivača domaće vode je organskog porekala
i zbog toga je podložan za razvoj mikroorganizama koji se hrane mrtvim orgranskim  materijalom .Zato je ova otpadna voda podložna mikrobiološkoj razgradnji, odnosno truljenju.Otuda ona može imati vrlo neprijatan miris.
Najveci problem predstavljaju seoska domaćinsta koja nisu prikljucena na kanalizacionu mrežu.








Нема коментара:

Постави коментар